Jak si vyzdobit sváteční stůl

Prostírání vánočního stolu je už od pradávna spojeno s mnoha tradicemi a zvyky. Málokdo už dnes například obepíná stůl provazem nebo řetězem, ale stále jsou věci, bez kterých se naše štědrovečerní tabule zkrátka neobejde. 

Jak si vyzdobit sváteční stůl

Bílá a červená s dotekem přírody

Letošní Vánoce budou patřit dvěma odstínům, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Konkrétně to bude romantická bílá a smyslná červená. Ovšem pozor, nebude se rozhodně jednat o žádné extra přeplácané až kýčovité zdobení. V posledních letech se vánoční dekorace čím dál více upínají k přírodě a ani letos tomu nebude jinak.

Tvar stolu

Pokud máte stůl podlouhlý, bude mu lépe slušet třeba běhoun, zatímco kruhový bude vyžadovat ubrus pro kulaté stoly. Mnoho stolů z hezkých materiálů může klidně zůstat bez ubrusu a postačí hezké ubrousky a další dekorace.

Vánoční prostírání

Slavnostní prostření si zaslouží látkový ubrousek, do kterého případně můžete zabalit příbory a ozdobit třeba čerstvou jehličnatou větvičkou. Při rozložení příborů dbejte na to, aby byly nachystané v pořadí chodů, ke kterým jsou určené – nejblíže k talíři patří příbory posledního chodu. Při přípravě talířů se zakládá nejprve velký na hlavní chod, na něj pak menší předkrmový.

Inspirujte se přírodou

Ozdob, které můžete použít pro zkrášlení vašeho stolu, je nespočet. Adventní věnec bude vypadat hezky uprostřed kulatého i čtvercového stolu. Pokud máte ozdobné větvičky, šišky nebo jiný přírodní materiál, určitě ho využijte. Nejlepší je sáhnout po jehličí, které tolik nepíchá. Ideální je proto borovice. Šišky mohou být v různých velikostech, čímž dosáhnete plasticity. Větvičky můžete vyskládat doprostřed stolu po celé délce a dozdobit je šiškami, šípky a sušenými pomeranči. Třešničkou na dortu budou vysoké skleněné svícny s dlouhými bílými svíčkami. Chvojí a zelené větvičky rovněž můžete dát do skleněných váz, které postavíte se skleněnými svícny doprostřed stolu. Bílé svíčky budou nádherně korespondovat s jednoduchými bílými talíři a ubrousky.

ČERSTVÉ KVĚTINY

Dekorujte stůl čerstvými květinami. Na vánoční stůl se hodí i čerstvé květiny, zkuste třeba frézie. Vánoční ozdoby a nazdobené perníčky mohou vyplnit volná místa na velkých stolech. U svíček a dalších voňavých doplňků dejte pozor na to, aby nebyly příliš aromatické a nenarušovaly vůni jídla.

SVĚTLA A SVÍČKY

Vašimi největšími pomocníky budou svíčky a svícny. Vždyť díky nim se vždycky podaří vytvořit příjemnou atmosféru. A tak nemohou chybět ani o Vánocích. Přitom nemusí být nutně na jídelním stole. Můžete je rozmístit kolem, například na poličku, kuchyňskou linku nebo okenní parapet. Máte-li k dispozici větší svíčky a svícny, můžete je dát přímo na podlahu. Jen přitom nezapomínejte na bezpečnost. Přece jen se jedná o otevřený oheň. Pokud máte doma malé děti, je jistější používat svíčky na baterie. K dostání jsou v různých designech a velikostech, takže si můžete vybrat podle potřeby, aniž byste riskovali bezpečí a zdraví svých blízkých.

 


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Další zajímavé články

4. 11. 2016

Inspirujte se skandinávským stylem

Skandinávský styl nabírá v poslední době na velké oblibě. Není totiž divu. Jedná se o styl, který je moderní, avšak nikoliv přeplácaný. Tím pádem vás snad nepřestane nikdy mrzet. Skandinávský styl se...

19. 7. 2022

Změňte vzhled vašeho domova se závěsy

Hledáte perfektní závěs do oken, který by dodal styl vašemu domovu? Nebojte se! Jsme tu, abychom vám pomohli. Závěsy jsou odrazem vašeho stylu a vkusu. Investice do správného typu závěsů se...

4. 5. 2022

Jak si správně vybrat postel?

Čeká vás nákup nové postele, ale nejste si jisti, jakou si vybrat? Jsou věci, na které byste se měli zaměřit, než se pustíte do výběru. V obchodech nemají všechno, a tak se často musíte...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

13 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 2500 Kč jde doprava na nás

97 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše