Jak vybrat správnou matraci

Chcete-li být ráno svěží a plní energie, potřebujete spát ve zdravém prostředí a v přirozené poloze s oporou páteře. Zajistí vám to jedině pohodlná matrace, jejímuž výběru byste proto měli věnovat mimořádnou pozornost. Dobrý spánek má velký význam pro naše zdraví. Kvalita spánku je ovlivněna několika faktory, včetně typu postele a matrace.

Jak vybrat správnou matraci

Volba správné matrace není vždy zřejmá, takže je třeba mít na paměti několik věcí:

  • úroveň tvrdosti
  • rozměry
  • materiál, ze kterého je vyrobena
  • individuální preference

Tvrdá nebo měkká matrace?

Při zvažování, kterou matraci máte koupit, byste měli zvážit stavbu těla, váhu a zdravotní stav. Dobře zvolená matrace pomůže předcházet problémům se zády a kardiovaskulárním onemocněním. Její tvrdost by neměla být ani moc tvrdá, ani moc měkká.

Pro těžší lidi se doporučuje použít mírně tvrdou matraci, která optimálně uvolňuje páteř a umožňuje tělu plnou regeneraci během spánku, Příliš měkká matrace způsobí, že se tělo „zhroutí” a páteř zaujme nepřirozeně „ohnutou” polohu, která může během dne způsobit bolesti a svalová napětí.

Je třeba vědět, že příliš tvrdá matrace zabrání pohodlnému spánku. Důsledkem spánku na tvrdé matraci je bolet zad a krku, necitlivost a svalová napětí. Pokud si nejste jisti, kterou matraci si vybrat, rozhodněte se pro středně měkkou nebo středně tvrdou matraci.

Vícevrstvá matrace COMFORT

Tuhost matrace

Tuhost je jedna z nejdůležitějších vlastností matrace, běžně se udává na stupnici od 1 do 10. Při výběru lidé obvykle vybírají podle své předchozí matrace, ale to není ideální postup. Tuhost matrace byste měli vybírat dle své hmotnosti. Samozřejmě tuhost je “pocitová” a dva různě těžcí lidé (třeba 50 kg a 90 kg) ji budou u té samé matrace vnímat různě. Pro jednoho ideální, pro druhého příliš tvrdá nebo měkká. Obecně se lze orientovat dle následovní stupnice:

  • Tuhost 3-4

Opravdu měkké matrace ideální pro váhy do 50 kg

  • Tuhost 6-7

Střední tuhost ideální pro váhy 70-90 kg

  • Tuhost 8-9

Tuhé matrace ideální pro váhy 110-130 kg

  • Tuhost 5-6

Středně měkké ideální pro váhy 50-70 kg

  • Tuhost 7-8

Tužší matrace ideální pro váhy 90-110 kg

  • Tuhost 9-10

Opravdu tuhé matrace vhodné pro vyšší hmotnosti 130-150 kg a výše

Taštičková matrace NOLA

Materiál

Polyuretanová pěna PUR

Tento základní typ pěny je vhodný spíše pro občasné přespání na přistýlce, jako matrace do pokoje pro hosty nebo na chalupu, kde bude skvěle plnit svoji funkci a zároveň vám dlouho vydrží. Chcete-li ale kvalitní oporu pro celé tělo každou noc, věnujte pozornost materiálům níže.

Pěnová matrace LEON

Vylepšená hybridní pěna ENDURE™

Je výborně prodyšná a rovnoměrně odvádí teplo, takže vám bude ochotně sloužit každé roční období po celý rok. Při správné péči vydrží 7 až 10 let.

Prodyšná studená pěna HR

Kdybychom HR pěnu rozřízli, uvidíme miliony malinkých dírek, které zajišťují rovnoměrnou cirkulaci vzduchu. V létě dokáže regulovat pocení, v zimě vás příjemně zahřeje. Tato studená pěna se používá do 7zónových matrací, které podpírají každou část těla tak, aby páteř byla ve správné vodorovné poloze.

Pěnová matrace ROVIGO

Paměťová pěna VISCO

Pokud chcete dosáhnout maximálního relaxu během spánku, vybírejte matraci, která kombinuje paměťovou pěnu VISCO se studenou pěnou HR. Úžasná tvárnost a zdravá opora těla pro všechny věkové i váhové kategorie.

Extra odolná pěna XDURA®

Osvědčená a léty prověřená kvalita. Tento typ pěny se právem těší oblibě po celém světě. Splňuje totiž vše, co náročný zákazník vyžaduje – prodyšnost, elasticita, zdravá opora celého těla.

Přírodní LATEX

Spánek na měkoučkém přírodním kaučuku je výjimečně příjemný, protože latex má schopnost velmi rychle reagovat na jakoukoliv změnu polohy. Díky své tvárnosti a prodyšnosti budete mít pocit, jako by matrace doslova dýchala s vámi. Skvělá pro alergiky (latex odpuzuje roztoče).

Latexová matrace MARCO

 

Taštičkové jádro

Klasická pružinová matrace ušla od dob našeho mládí dlouhou cestu. Každá jedna pružina taštičkové matrace je ukryta v tzv. taštičce, takže nehrozí, že by se vytlačila na povrch a způsobila nepříjemné otlaky. Stále ale platí, že pruží více než matrace pěnová, proto ji nedoporučujeme dětem. Tedy pokud nechcete mít z matrace trampolínu.

Vrchní matrace, přistýlková matrace, topper

Podle toho, co momentálně potřebujete, vrchní matrace vaši současnou matraci buďto zpevní, nebo změkčí. Vyrábí se přistýlková matrace z paměťové pěny či vrchní matrace z paměťové pěny a díky přídavné vrstvě bude váš spánek pohodlnější a příjemnější. Topper na matraci poslouží skvěle i pokud si chcete současné spaní vylepšit zvýšením vaší matrace.

Životnost

I na té nejkvalitnější matraci se časem stáří projeví a pokud chcete, aby matrace pozitivně sloužila vašemu zdraví, doporučujeme ji po 10 letech vyměnit. Když matrace začne měnit svůj tvar, poznáte to snadno. Už neposkytuje tak kvalitní oporu v bederní části, kde pravděpodobně budete cítit diskomfort.

Matrace s nejdelší životností jsou vyrobeny z vysokoobjemové studené pěny 50 kg/m³ a v kombinaci s prvotřídním lamelovým roštem, pravidelnou péčí (větrání, vysávání, praní potahu) a s matracovým chráničem vám vydrží až 15 let.

Pěnová matrace ERGO

Trendy v oblasti zdravého spaní

Matrace se obvykle kupují jednou za čas. Navíc v posteli na matraci trávíte až třetinu svého života. Proto nepodceňujte kvalitu toho, na čem trávíte tolik času. Doporučujeme sledovat nejnovější trendy ve výrobě matrací, které posouvají kvalitu matrací výrazně dopředu. A pokud vám není lhostejný osud planety, zaměřte se na ekologické produkty – matrace z BIO pěny, matrace z přírodního latexu, matrace s kokosovým vláknem či matrace s koňskými žíněmi, které dávají matracím výrazně lepší prodyšnost a dle senzibilů dokonce dokážou odklánět patogenní zóny.

 

Pokud sháníte kvalitní rošty pod matrace prohlédněte si naší nabídku ZDE.

 

 

 


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Další zajímavé články

18. 12. 2022

Vánoční pohoda o svátcích

Vánoční svátky mají hluboký význam v srdcích mnohých lidí. Každý je nicméně prožívá po svém. Některé aktivity opakujeme každý rok, na některé z dětství už jsme zapomněli… Připomeňte si je s námi!...

4. 10. 2022

Vytvořte si doma teplou podzimní atmosféru

Říjnové dny bývají ještě občas plná tepla a slunka, ale chladné noci už nás nenechají na pochybách o tom, že se blíží podzim. Stále více času začínáme trávit doma, a tak je na místě ukázat, jak si...

10. 11. 2022

Vytvořte si vlastní vánoční ozdoby

Vánoce jsou skoro tady a vy ještě nemáte vymyšlené, jak bude vypadat letošní vánoční stromeček? Chcete si vytvořit něco nového a originálního, ale nevíte jak na to? Máme pro vás tipy na vlastnoručně...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

13 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 2500 Kč jde doprava na nás

97 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše