Co s rozbitou žárovkou? Praktický průvodce recyklací světelných zdrojů

Kdo z nás už neměl doma rozbitou žárovku? Mnoho z nás ji prostě jen vezme a vymění za novou. Ale kam s tou starou? Víte to? A protože většina z nás to netuší, připravili jsme pro vás stručného průvodce, který vám s tím pomůže a dozvíte se i něco navíc.

Pojďme na to.

Co s rozbitou žárovkou? Praktický průvodce recyklací světelných zdrojů

Aplikace na výměnu žárovek? Ano!

Narazili jste už někdy na aplikaci "Kam s ním?" Ne? Tak pak je na čase si ji pořídit.

Je to totiž skvělý pomocník, když nevíte, kam s určitým typem žárovky. Jednoduše do ní zadáte, jaký světelný zdroj máte, a ona vám ukáže, zda ho můžete vyhodit doma do koše, nebo jestli je lepší ho odnést na speciální místo (sběrný dvůr anebo místo, kde jste žárovku koupili). Aplikace obsahuje mapu s 5 937 obchody, kontejnery, sběrnými boxy a středisky po celé České republice, kam můžete světelné zdroje odnést. Za recyklaci nic neplatíte, protože recyklační poplatek jste uhradili už při nákupu samotné žárovky. Zpětný odběr je zdarma.

Jak rozpoznat typ žárovky?

Základní rozdělení žárovek je jednoduché:

1. Do běžného koše patří:

  • Klasické žárovky
  • Reflektorové žárovky
  • Halogenové žárovky

2. Na speciální místa patří (zpětný odběr žárovek):

  • Kompaktní zářivky (často jsou to ty úsporné)
  • Lineární zářivky
  • LED žárovky
  • Výbojky

Produkty z článku

Žárovka Smart LED 5W E-27 CW WW 14419

Žárovka Smart LED 5W E-27 CW WW 14419

Do 5-10 dnů u vás
289 Kč
LED žárovka LOVE 2W E27 teplá bílá

LED žárovka LOVE 2W E27 teplá bílá

Do 7-14 dnů u vás
569 Kč
LED žárovka GLS 7W E-27 studená bílá

LED žárovka GLS 7W E-27 studená bílá

Do 5-10 dnů u vás
55 Kč
LED žárovka Tear Twisted 2W E27

LED žárovka Tear Twisted 2W E27

Do 7-14 dnů u vás
229 Kč
Žárovka LED 7W E14 G45- teplá

Žárovka LED 7W E14 G45- teplá

Do 7-14 dnů u vás
35 Kč

Proč je důležité recyklovat některé žárovky?

Některé žárovky, zejména ty úsporné, obsahují malé množství rtuti. I když je to jen kapka, na skládce by tato rtuť mohla znečistit až 10 tisíc litrů vody! A to už stojí za to, abychom se s nimi zacházeli s péčí, a proto musí být ekologicky zlikvidovány a patří na sběrný dvůr.

Jak se světelné zdroje recyklují?

Z recyklování můžeme znovu získat až 95 % materiálů! Ze starých žárovek se tak mohou stát nové produkty a zbytek může sloužit např. v chemickém průmyslu.

Co si vybrat při nákupu nové žárovky?

Úsporné žárovky a LEDky nejen šetří energii, ale vám ušetří i peníze. Pro zajímavost, za rok můžete ušetřit téměř třikrát více než s klasickými žárovkami. A co víc? Pomáháte tak chránit životní prostředí.

Věříme, že jste se trochu zorientovali a tento krátký průvodce vám pomohl, abyste už příště věděli, proč má smysl žárovky recyklovat a kam s rozbitou žárovkou :-)


Produkty najdete v těchto kategoriích


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

23. 5. 2022

Kompostujte, je to snadné

Kompostování doma může mít špatný efekt. Časté mylné představy o domácím kompostování jsou, že je příliš složité, bude to zapáchat a je to nepořádné. To může být pravda, pokud kompostujete nesprávným...

18. 9. 2023

Jak se starat o okna, aby byla funkční i krásná

Nákupem nových oken či renovací těch starých to rozhodně nekončí. Aby byla okna funkční a dlouhodobě vypadala skvěle, je třeba o ně správně pečovat. Zanedbání správného ošetření může vašim oknům...

22. 1. 2023

Obývací pokoj - trendy pro rok 2023

I bytový design podléhá „módním“ trendům. A ani letos tomu nebude jinak. Velkou roli sehrála pandemie, kvůli které se stále více klade důraz na psychickou pohodu, která má vládnout v našich...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 3000 Kč jde doprava na nás

96 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše