Zpátky (nejen) do lavic s 10% slevou! Využijte kódu: DOSKOLY10

Jak se starat o okna, aby byla funkční i krásná

Nákupem nových oken či renovací těch starých to rozhodně nekončí. Aby byla okna funkční a dlouhodobě vypadala skvěle, je třeba o ně správně pečovat. Zanedbání správného ošetření může vašim oknům snížit životnost. V tomto článku se podíváme na to, jak se o okna a jejich okolí správně starat, aby vám dělala radost dlouhé desítky let.

Jak se starat o okna, aby byla funkční i krásná

Kdy a jak okna čistit?

Velmi častou otázkou je, jak správně čistit okna. Pokud se podíváte do návodu od výrobce najdete tam nejenom toto doporučení, ale i řadu praktických rad i varování. Ať už máte okna dřevěná nebo plastová, zaslouží si umýt minimálně dvakrát ročně. Vždy na začátku jara a před přípravou oken na zimu. Pokud se ale během roku okna zašpiní například silnou vrstvou pylu nebo jste v jejich okolí prováděli stavební či jiné práce, určitě je umyjte, pouze je třeba postupovat správně.

Jak?

  • Vždy byste si měli vystačit s vlažnou vodou, jemným saponátem, čističem skel a hadříkem.
  • Ať už máte okna plastová nebo dřevěná, určitě neotírejte rámy abrazivními čističi, ředidly nebo drsnými houbičkami. Zbytečně byste okna poškodili.
  • Okna před čištěním vždy navlhčete, nikdy nečistěte rámy ani zasklení jen na sucho. Drsnější částečky prachu mohou rámy, křídla i zasklení poškrábat.
  • Když je venku pod nulou, okna nemyjte okna teplou vodou, mohla by v krajním případě i prasknout. Pokud nutně potřebujete v zimě okna očistit, pak jen ta nejnutnější místa otřete například zimní směsí do ostřikovačů aut.

Jak okna připravit na zimu?

Před zimou je třeba okna zkontrolovat a případně provést menší údržbu, aby tak po celou zimu dobře sloužila. Jakmile okna umyjete, stačí se zaměřit na:

  • Odtokové kanálky v dolní části oken zkontrolujte a vyčistěte, musí být průchozí. Rád se v nich schovává hmyz. Jsou velice důležité, protože jimi uniká kondenzát vzniklý v prostoru rámu i případná voda ze silného deště atd.
  • Těsnění, které je třeba zkontrolovat, zda není zpuchřelé, vytržené nebo popraskané. Zmáčkněte ho, a pokud se nevrátí do původní podoby, je třeba ho vyměnit. Těsnění v dobrém stavu se hodí potřít alespoň jednou ročně glycerinem nebo silikonovým olejem.
  • Kování bývá jeden z nejvíce namáhaných prvků oken, a proto je třeba ho prohlédnout a případně seřídit. Jednou za rok ho promažte silikonovým olejem. Ten stříkněte do vyznačených míst a protočte kličku (při současném zmáčknutí pojistky proti chybné manipulaci, pokud ji vaše okna mají). Trochu silikonového oleje nebo vazelíny naneste i do všech pohyblivých částí a na bezpečnostní hříbky.
  • Dřevěná okna je třeba dvakrát ročně po umytí zvenku ošetřit balzámem na dřevo, který vám dodá výrobce oken. Prodloužíte tak jejich životnost a bývá to i podmínkou získání prodloužené záruky.
  • Během příprav oken na zimu můžete i vyměnit závěsy a záclony za ty více propustné, abyste měli v místnostech během zimních měsíců více světla. Případně za kratší, které nebudou zakrývat topení, protože to brání cirkulaci tepla v místnosti a na její vytopení pak potřebujete více tepla.

Co je třeba dělat s okny na začátku jara? 

Také na začátku jara je třeba okna ošetřit, aby dobře fungovala po zbytek roku. Opět je tedy umyjte, v závislosti na počasí to bývá součástí velikonočních příprav, a následně se zaměřte zejména na těsnění a kování. V případě těsnění je znovu třeba zkontrolovat, zda ho zimní počasí a nízké teploty nepoškodily.

Také kování může být po zimě ztuhlé, případně uvolněné. Zkontrolujte ho a případně dotáhněte. Pokud zjistíte jakýkoliv problém, se kterým si nevíte rady, vyplatí si pozvat odborníka. Do otvorů vyznačených pro kování oken kápněte silikonový olej, pomažte jím i další pohyblivé části mechanismu.

Zkrášlete okolí vašich oken

Na výsledném dojmu z oken a celé místnosti se samozřejmě projeví i další designové prvky. Důležité jsou zejména závěsy, záclony a garnýže, ty by ale měly zároveň ladit s doplňky a celkovým stylem místnosti. Pokud cítíte, že by si váš byt či dům zasloužil renovaci nebo alespoň něco nového, zaměřte se právě na okna a prostor kolem nich. Změňte vzhled vašeho domova se závěsy jiné barvy, vzoru či s lepší propustností světla. Konkrétní místnost se může výrazně změnit k lepšímu.


Produkty z článku

Záclona AmeliaHome Irvette hnědá

Záclona AmeliaHome Irvette hnědá

Do 7-14 dnů u vás
255 Kč
Závěs AmeliaHome Oxford červený

Závěs AmeliaHome Oxford červený

Do 7-14 dnů u vás
189 Kč
Záclona Romantic I bílá
+2

Záclona Romantic I bílá

V úterý 3.10. u vás
759 Kč
Sada úvazů na závěs EDMONTON 2 ks béžová
+2

Sada úvazů na závěs EDMONTON 2 ks béžová

V úterý 3.10. u vás
179 Kč

Produkty najdete v těchto kategoriích


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

19. 7. 2022

Změňte vzhled vašeho domova se závěsy

Hledáte perfektní závěs do oken, který by dodal styl vašemu domovu? Nebojte se! Jsme tu, abychom vám pomohli. Závěsy jsou odrazem vašeho stylu a vkusu. Investice do správného typu závěsů se...

17. 3. 2023

Jak na dokonalý vzhled interiéru? Layering! Trend ve vrstvení

Možná trend Layering znáte, možná jste o něm jen slyšeli, a možná ho i denně využíváte, ať už cíleně, nebo nevědomky, aniž byste třeba tušili, že jste vlastně naprosto in. Pojem vrstvení je...

28. 7. 2023

Jak zařídit malý balkón?

Mnoho z nás nemá to štěstí, že by mělo vlastní zahradu nebo alespoň malý balkón. Ale v případě, že tento prostor vlastníte, je škoda, abyste ho nevyužili. I z malého panelákového balkónu lze udělat...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 2500 Kč jde doprava na nás

96 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše