Obývací pokoj - trendy pro rok 2023

I bytový design podléhá „módním“ trendům. A ani letos tomu nebude jinak. Velkou roli sehrála pandemie, kvůli které se stále více klade důraz na psychickou pohodu, která má vládnout v našich životech. A kde jinde začít než doma, ve svém obývacím pokoji?

Obývací pokoj - trendy pro rok 2023

Designový nábytek

Minimalismus, styl jednoduchosti a účelnosti, byl poslední roky na výsluní. Jemnost linií a barev nahradí netradiční designový nábytek a sytá barevná provedení. Obávat se není třeba i těch nejextravagantnějších kousků. Uspořádání má v interiéru zásadní význam. Volný pohyb je nezbytný pro pozitivní atmosféru. Zde platí, že méně je někdy více, ale ne v minimalistickém pojetí. Jedná se o větší rozestup mezi jednotlivými kusy nábytku a větší vzdálenost mezi jednotlivými zónami. LUXUS jako opak minimalismu, bude na vzestupu. Avšak nejde o luxus v pravém slova smyslu. Ne přeplácané, extravagantní místnosti, ale zdobené detaily a sytější barvy. Také více kusů nábytku a doplňků, jakož i výrazné akcenty.

Konferenční stolek Murano

Tvar nábytku

Dalším ze žádaných trendů roku 2023 budou oblé křivky v interiéru. Už na první pohled působí útulně a pohodlně. Zakřivené oblouky a zaoblený nábytek přináší jakousi hravější variantu minimalismu. Vzniká tak styl, který je jiný, ale zbytečně „nevyčnívá“ a nepůsobí rušivě. Zaoblují se sedací soupravy a křesla, která přímo lákají k odpočinku a působí příjemně a měkce. Tak, jak by měl působit celý domov. Ostré hrany nezůstanou trendy ani u konferenčních stolků. Kulaté a oválné tvary působí útulněji a navodí pocit bezpečí. A to ocení hlavně rodiče malých dětí.

2-místná pohovka Chatto

Vytvoření vlastního koutku je jedním ze stoupajících trendů. Tento „prostor“ se bude vytvářet právě v obývacím pokoji. Navodí pocit soukromí, ať už na práci, osobní odpočinek nebo vykonávání svého koníčka. Docílíte toho buď pohodlnými designovými křesly – ušáky, křesly s taburetkou nebo sedacími vaky. Právě ty ležérně „pohozené“ zútulní celý prostor. Jejich často oblé tvary, doslova lákají k relaxaci a nic nedělání. Navodí uvolněnější atmosféru a skloubí faktor pohodlí s každodenní praktičností.

Křeslo s podnožkou Toni

Význam doplňků

Rok 2022 přinesl, mimo jiné, znovuzrození vzorovaných tapet v interiéru. A ty se v něm udrží i během roku 2023. Nejde však jen o tapetování stěn, ale také o místa, která byste nečekali. Na skříni, na stropě, na dveřích. Čím originálnější a nečekanější, tím lépe. Sociální sítě hýbou světem, což se odráží dokonce i v bytovém designu. Víte, jaké jsou to „instagramable walls“? Stěny, které jsou vhodné jako pozadí na fotografie. Zajímavé povrchové úpravy, ať už zmiňované tapety, ale také knihovny a police s efektně nadekorovanými kousky. Vítány jsou obzvláště zlaté prvky. Stačí pár originálních nápadů a můžete vytvořit zeď hodnou focení nebo videohovorů.

Barvy a ekologie v domácnosti

Každým rokem se stále více skloňují slova jako udržitelnost, recyklovatelnost a soulad s přírodou. Mezi hlavními materiály se proto bude objevovat dřevo nebo kámen.

Obývací stěna s LED podsvícením Vivo dub wotan

Odkaz na přírodu je v interiérech žádoucí už nějaká ta léta a to platí i při barvách. V roce 2023 však přibudou khaki, karamelová, šalvějová a kakaová barva. Pozvednou neutrální béžové a hnědé odstíny. Hlavní myšlenkou je, aby byly méně výrazné barvy doplněny o dodatečné tmavé kontrasty, které pomohou zvýraznit celý dojem z místnosti. Takové prvky ocení nejen boho nebo skandinávský styl, ale také industrialismus.

Šalvějová zelená působí uklidňujícím dojmem. I terapeuti zvyknou vyzývat své pacienty, aby si představili les. Důvod je jednoduchý – chtějí, aby se vnitřně uvolnily. Khaki barva se používá v armádě na maskování, v interiéru působí neutrálně a evokuje soulad s přírodou. Doporučujeme pořídit si sedací soupravě právě v těchto dvou barvách, které vám navodí pocit klidu po stresujícím dni. Naopak, kakaová i karamelová barva jsou výraznějšími barvami, které v obýváku vyniknou hlavně na sekundárním nábytku nebo doplňcích. Křeslo, koberec, polštáře nebo závěsy v těchto barvách vykouzlí stylový kontrast.

Závěs AmeliaHome Velvet


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

21. 3. 2021

Má cenu kupovat sedací soupravu přes e-shop?

Je to již půl roku, co jsme do prodeje zařadili kolekci sedacích souprav. Níže bychom rádi shrnuli pár důvodů, proč nemusí být nákup online žádným ternem.

23. 8. 2022

Stůl pro každou příležitost

Stůl je ústředním bodem vašeho domova. Od jídelních stolů pro vás a vaši rodinu, kde se můžete sejít a vychutnat si společné jídlo, až po konferenční stolky, které dokonale doplní váš obývací...

7. 1. 2024

Klíčové trendy 2024

Každý nový rok je nejen o změně kalendáře, ale také o nových začátcích a inspiracích. V tomto duchu jsme prozkoumali svět designu a nábytku a přinášíme vám stručný přehled o tom, co bude aktuální...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 3000 Kč jde doprava na nás

96 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše