Osvětlení do studentského pokoje. Jaké vybrat a proč?

Světlo, které inspiruje

Osvětlení studentského pokoje by mělo být pečlivě vybráno s ohledem na funkčnost, estetiku a pohodlí. Optimalizace prostoru světly je tedy jedním ze základních pilířů, na které je potřeba při zařizování nebo renovaci pokoje myslet. 

Kvalitní osvětlení, kam patří stropní svítidla či stolní lampy, totiž významně ovlivňuje náladu dětí, produktivitu a celkový pocit z prostoru. Osvětlení je zkrátka pro studijní účely zásadní, protože vhodné světlo může zvýšit koncentraci, snížit únavu očí a podpořit efektivní studium.

Poradíme vám, na co se zaměřit, a co je pro vybavení prostoru důležité.

Osvětlení do studentského pokoje. Jaké vybrat a proč?

VOLBA OSVĚTLENÍ: Jaké a proč?

1. Základní (ambientní) osvětlení

Jde o hlavní zdroj světla v místnosti, často pocházející ze stropních svítidel, stropních ventilátorů s osvětlením nebo vestavěných světel. Mělo by být dostatečně jasné, aby pokrylo celou místnost.


Produkty z článku

Stropní svítidlo OSTI B korálové
Sleva 45 %

Stropní svítidlo OSTI B korálové

Do 5-10 dnů u vás
535 Kč 295 Kč
Stropní svítidlo Galaxy APP I bílé

Stropní svítidlo Galaxy APP I bílé

Do 5-10 dnů u vás
1 455 Kč
Lustr CYKLO

Lustr CYKLO

Do 5-10 dnů u vás
1 285 Kč

2. Úkolové osvětlení

Jedná se osvětlení určené pro vypracovávání konkrétních úkolů, jako je čtení nebo psaní. Příkladem můžou být stolní lampy na psacím stole, nebo čtecí lampy u postele. Ideální jsou stolní lampy s regulovatelnou intenzitou umožňují nastavit optimální jas, případně lampy s nastavitelným směrem světla.


Produkty z článku

Stolní LED lampa TIFER černá

Stolní LED lampa TIFER černá

Do 7-14 dnů u vás
869 Kč
Stolní lampa LEREN růžová

Stolní lampa LEREN růžová

Do 7-14 dnů u vás
439 Kč
Stolní lampa Mixedo černá

Stolní lampa Mixedo černá

Do 3-4 týdnů
1 549 Kč

3. Akcentové a přirozené světlo

Je určeno k zvýraznění určitých prvků v místnosti a využít lze nástěnné lampy nebo světla s regulovatelnou intenzitou. Stejně důležité je ale přirozené světlo z oken. Proto pokud je to možné, využijte ho. Záclonyzávěsy nebo rolety mohou pomoci regulovat množství světla vstupujícího do místnosti a také poskytovat soukromí.


Produkty z článku

Nástěnná lampa Vara černá/mosaz

Nástěnná lampa Vara černá/mosaz

Do 3-4 týdnů
1 289 Kč
Nástěnná lampa Reading I mosaz

Nástěnná lampa Reading I mosaz

Do 3-4 týdnů
1 579 Kč
Nástěnná lampa Hemdem bílá

Nástěnná lampa Hemdem bílá

Do 3-4 týdnů
1 315 Kč
Nástěnná lampa AMELIA šedá

Nástěnná lampa AMELIA šedá

Do 5-10 dnů u vás
679 Kč

Další tipy pro zvýšení komfortu ze světla

 1. Barva světla: Vybírejte světla s vhodnou barevnou teplotou pro daný účel. Teplejší světla vytvářejí útulnější atmosféru, zatímco studenější světla mohou být lepší pro úkoly vyžadující koncentraci.

 2. Oční pohodlí: Vyhněte se přímému osvětlení, které může způsobit oslnění nebo únavu očí. Rozptýlené světlo je často pro oči příjemnější.

 3. Estetika: Osvětlení by mělo být nejen funkční, ale také esteticky přitažlivé a odpovídat designu a stylu pokoje. Vašim dětem by se mělo ale také líbit.

 4. Energetická účinnost: Zvažte nákup energeticky účinných světel, což vám může pomoci šetřit energii a snižovat náklady.

Co dalšího z osvětlení vybrat, aby byly děti spokojené?

 1. Noční světýlka: Malá světla, která poskytují mírné osvětlení v noci, což může být uklidňující pro děti, které se bojí tmy. Mohou mít tvar zvířátek, hvězd, měsíce atd.

 2. Projektory hvězdné oblohy: Tyto světla promítají vzory hvězd a planet na strop, vytvářejí tak iluzi noční oblohy v dětském pokoji.

 3. Světla v tvarech: Lampy ve tvaru oblíbených postav z pohádek, zvířat, robotů, aut nebo jiných oblíbených motivů.

 4. Barevná světla: LED světla s možností změny barvy, která mohou děti přepínat podle své nálady.

 5. Luminiscenční nálepky: Samolepící nálepky, které mohou být nalepeny na stěny nebo strop a ve tmě svítí.

 6. Lampy s vodními bublinami: Tyto lampy obsahují vodu a často také malé rybky nebo jiné postavy, které se pohybují s bublinkami vzduchu.

 7. Světla reagující na dotek: Lampy, které mění barvu nebo intenzitu světla, když se jich dotkente, nebo je s nimi manipulováno.

 8. Lampy s časovačem: Mohou pomáhat dětem zvyknout si na pravidelný spánkový režim tím, že po určité době automaticky zhasnou.

 9. Nabíjecí světla: Bezdrátová světla, která mohou děti brát s sebou na různá místa v domě.

 10. Lampy s vestavěným reproduktorem: Některé moderní lampy mohou obsahovat reproduktory, takže děti mohou poslouchat hudbu nebo audioknihy, zatímco jsou v pokoji.

 11. Světla s pohybovými senzory: Zapnou se, když zaznamenají pohyb, což může být užitečné pro děti, které v noci vstávají.


Produkty najdete v těchto kategoriích


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

9. 11. 2021

Znáte modulární nábytek MOBIUS?

S velkou radostí vám představujeme geniální edici modulárního nábytku MOBIUS. Pokud patříte mezi ty, které jen tak nějaká sériová kolekce nábytku neuspokojí, jste tady správně.

26. 9. 2022

9 trendů do dětského pokoje, které musíte vyzkoušet

Dětský pokoj je malé království každého dítěte. Je to prostor, kde probíhají velké mylníky od lezení či prvních kroků, až po první zamilované dopisy, přátelství a záliby. Vytvořte pro své děti...

12. 8. 2023

Mirum. Pohádková kolekce nábytku do dětského pokoje

Dětský pokoj je místo, kde se protíná svět snů, zábavy, odpočinku i povinností. Prostor, kde každé dítě realizuje své nejodvážnější nápady. Interiér by proto měl odrážet vše, co je vašemu dítěti...

3. 10. 2023

Jak zařídit vysokoškolský pokoj v malém prostoru

Připraveni vstoupit do nového semestru? Ať už jste na nový školní rok nachystáni či nikoliv, není důvod k obavám. Máme pro vás 7 úžasných tipů na multifunkční nábytek,...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 3000 Kč jde doprava na nás

95 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše