Za hranicí času: Retro styl

Vstupte s námi do světa nespoutané kreativity a nezapomenutelných ér!

V našem novém blogovém seriálu "Za hranicí času" budeme rozplétat nitky designových stylů. 

Každý článek v sérii nám přinese nový pohled na designovou historii, současnou modernu a inspiraci pro vaši vlastní tvorbu interiéru.

Připojte se k nám na této výpravě a poznejte svět, který se může dostat až k vám domů. 

Nyní se připravte na cestu nostalgickými vzpomínkami a objevte, jak může minulost ožít v moderním světě designu.

Začínáme s jedním z nejoblíbenějších stylů - Retro!

 

 

Za hranicí času: Retro styl

Retro je designový směr, který čerpá inspiraci z minulých dekád, zejména 50. a 60. let 20. století. Vyznačuje se odvážnými barvami, geometrickými tvary a vintage prvky.

Klíčovými prvky retro stylu jsou čisté linie, hravé vzory a ikonické kousky nábytku, jako jsou výrazné židle, stolky a lampy.

Barvy jsou syté a kontrastní, s oblíbenými tóny, jako jsou oranžová, avokádově zelená a tmavě hnědá.

Pozor! Mnoho lidí si ale retro styl plete s vintage stylem, avšak rozdíl je mezi nimi zásadní:

Vintage nábytek a styl pochází z doby minulé a zachoval se dodnes. Může se stát, že vintage nábytek si nese stopy třeba různých prasklin a jinak opravených poškození, které jsou restaurované a zrenovované tak, aby se daly používat i dnes.

Zkrátka vintage nábytek si prošel časem a díky své autenticitě je atraktivní. Pravý vintage nábytek budete většinou hledat po bazarech. V případě, že jde o nový vintage výrobek, jeho design zcela kopíruje to, jak daný nábytek vypadal v té době, aby působil nerozeznatelně od svého originálu. 

Zatímco Retro je současný výrobek, který nese prvky stylu minulého. Jde o nové a kvalitní výrobky s provedením, které připomínají dobu minulou. Retro styl je u nás spojován především se socialismem díky němuž to kvůli omezené nabídce vypadalo v domácnostech takřka stejně.

Šlo o vysoké obývací stěny, nábytek byl dýhovaný, robustní, většinou dřevěný, tapety barevné s výraznými vzory a plast se stal všudypřítomným prvkem. 

Výsledkem je, že v moderním retro interiéru se kombinují vintage prvky s moderním nábytkem a doplňky, aby vznikl vkusný a unikátní prostor. Představte si teplé dřevo, retro tapety, kovové detaily a ikonické kousky nábytku, které vytvářejí atmosféru nostalgie s nádechem současné elegance.

Sedací soupravy

Retro sedací soupravy mají charakteristický vzhled, který evokuje styl z minulých dekád, zejména 50. a 60. let 20. století. 

 1. Čisté linie a jednoduchost: Retro design se vyznačuje čistými liniemi a jednoduchými tvary. Sedací soupravy mají často jednoduchou, avšak elegantní konstrukci.

 2. Výrazné barvy: Syté a odvážné barvy jsou charakteristickým prvkem retro stylu sedacích souprav. Často se používají barvy jako oranžová, avokádově zelená, žlutá nebo tmavě hnědá.

 3. Hravé vzory: Retro sedačky můžou obsahovat hravé vzory, jakými jsou například geometrické tvary, kruhy nebo pruhy. Tento prvek přidává do interiéru živost a originalitu.

 4. Kovové detaily: Kovové nohy nebo ozdoby jsou běžné v retro nábytku. Využívají se kovové prvky, které dodávají nábytku jiskru a zajímavost.

 5. Textilní materiály: Často jsou používány textilní materiály, jako jsou vlna, samet nebo látky s retro vzory.

Moderní retro sedací soupravy pak často spojují tyto prvky s pohodlným polstrováním a moderními konstrukčními technologiemi, aby vytvořily komfortní a stylový nábytek.


Produkty z článku

Pohovka Deltin hořčicová

Pohovka Deltin hořčicová

Na dotaz
15 059 Kč
Pohovka Dolo zelená

Pohovka Dolo zelená

Do 4-5 týdnů
28 759 Kč
3-místná pohovka Fuoco 180 cm šedá

3-místná pohovka Fuoco 180 cm šedá

Do 3-4 týdnů
10 869 Kč
3-místná pohovka Terra 202 cm zelená

3-místná pohovka Terra 202 cm zelená

Do 3-4 týdnů
13 165 Kč

 

Komody

Moderní retro komody často spojují designové prvky s funkčními aspekty, jako jsou skryté zásuvky, moderní úložné prostory a kvalitní povrchové úpravy, aby vytvořily nábytek, který je nejen stylový, ale i praktický pro současné potřeby.

 1. Geometrické tvary: Komody v retro stylu často obsahují jednoduché a čisté geometrické tvary, jako jsou čtverce, obdélníky nebo kruhy.

 2. Barvy: Syté a výrazné barvy jsou charakteristickým prvkem retro designu. I zde můžete očekávat použití barev, jako jsou oranžová, avokádově zelená, tmavě hnědá nebo kombinace těchto odvážných odstínů.

 3. Nohy naštípnuté nebo kuželovité: Retro komody často stojí na nohách s kuželovitým nebo naštípnutým tvarem, což přidává do designu nádech lehkosti a elegance.

 4. Kovové úchytky: Detaily z chromu nebo mosazi jsou běžné u retro komod. Kovové úchytky mohou mít jedinečné tvary a dodávají nábytku šmrnc.

 5. Dřevěné povrchy: Převládá používání dřeva, zejména teakového nebo ořechového, případně dřevěných dekorů, což dodává komodě přírodní a teplý vzhled.


Produkty z článku

Komoda Retros I bílá/dub sonoma

Komoda Retros I bílá/dub sonoma

Do 5 dnů u vás
4 085 Kč
Komoda Kikos III 90 cm dub sonoma

Komoda Kikos III 90 cm dub sonoma

Do 3-4 týdnů
5 299 Kč
Komoda Lavina 140 cm bílá/hnědá

Komoda Lavina 140 cm bílá/hnědá

Do 3-4 týdnů
7 735 Kč
Komoda Lidya ořech/černá

Komoda Lidya ořech/černá

Do 3-4 týdnů
5 769 Kč
Komoda Pulse 100 cm ořech

Komoda Pulse 100 cm ořech

Do 3-4 týdnů
6 795 Kč

Křesla

Moderní retro křesla často kombinují pohodlné polstrování s moderními materiály a inovativními konstrukčními prvky. Takto vznikají křesla, která spojují nostalgii s pohodlím a estetikou současného designu.

 1. Tvar: Retro křesla často nabízejí organické tvary s oblými liniemi a zaoblenými opěrkami, které připomínají křesla té doby.

 2. Barvy: Ovocné, odvážné a syté barvy jsou běžné v retro designu. Křesla mohou být potažena látkou nebo kůží v odstínech jako oranžová, avokádově zelená, žlutá nebo tmavě hnědá.

 3. Nohy: Retro křesla mohou mít nohy ve tvaru kuželů nebo válců, často vyrobené z dřeva nebo kovu.

 4. Vzory: Hravé vzory, jakými jsou geometrické tvary nebo retro květinové motivy, jsou běžné na potahu křesel.

 5. Kovové prvky: Křesla mohou obsahovat kovové detaily, jako jsou ozdobné úchytky nebo nohy, často chromované.


Produkty z článku

Velurové křeslo Naset modré

Velurové křeslo Naset modré

Do 1 měsíce u vás
5 645 Kč
Velurové křeslo Miles II béžové

Velurové křeslo Miles II béžové

Do 1 měsíce u vás
7 255 Kč
Křeslo Zeni Berjer zelené

Křeslo Zeni Berjer zelené

Do 3 dnů u vás
6 159 Kč
Křeslo Naset žluté

Křeslo Naset žluté

Do 1 měsíce u vás
5 645 Kč
Křeslo Gustavo hnědé

Křeslo Gustavo hnědé

Do 3-4 týdnů
11 895 Kč
Křeslo Zeni Berjer červené

Křeslo Zeni Berjer červené

Do 3-4 týdnů
6 159 Kč

Doufáme, že jste si odnesli inspiraci pro oživení svého interiéru. Retro křesla, komody a sedací soupravy nabízejí jedinečný pohled do minulosti spojený s moderní elegancí.

Přemýšlejte o kombinaci sytých barev, ikonických tvarů a kvalitních materiálů pro vytvoření autentického retro prostoru.

Ať už se rozhodnete pro odvážný kousek, nebo subtilní dotek retro stylu, vytvořte prostor k vyprávění příběhu.

V našem navazujícím článku se zaměříme na další designový trend, který vám pomůže transformovat váš domov do oázy vkusu a stylu.

Těšíme se na další setkání na naší designové cestě :-)


Produkty najdete v těchto kategoriích


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

19. 9. 2023

Japandi - styl, který si vás získá

Jak už sám název napovídá, jedná se o styl kombinující japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku. Ač na první pohled neslučitelné styly, opak je pravdou, neboť výsledkem Japandi je...

7. 1. 2024

Klíčové trendy 2024

Každý nový rok je nejen o změně kalendáře, ale také o nových začátcích a inspiracích. V tomto duchu jsme prozkoumali svět designu a nábytku a přinášíme vám stručný přehled o tom, co bude aktuální...

23. 2. 2024

Za hranicí času: Minimalismus

Vítejte zpět v naší designové výpravě za hranice času! Po hlubokém ponoření do nostalgických vzpomínek a nadčasové elegance retro stylu je na čase otevřít dveře do dalšího fascinujícího světa...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 3000 Kč jde doprava na nás

96 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše