Jak na dokonalý vzhled interiéru? Layering! Trend ve vrstvení

Možná trend Layering znáte, možná jste o něm jen slyšeli, a možná ho i denně využíváte, ať už cíleně, nebo nevědomky, aniž byste třeba tušili, že jste vlastně naprosto in. Pojem vrstvení je všudypřítomný a prolíná se do mnoha sfér od umění, přes módu, dekorace, až po design. Zkrátka tam, kde se pracuje s kreativitou a citem pro dosažení dokonalého vizuálního efektu. Díky Layeringu můžete dosáhnout prvotřídních výsledků jako od designéra. Výsledkem bude naprosto unikátní a osobitý prostor, který bude umělecky laděný a budete se v něm cítit skvěle.

V čem je to kouzlo?

Umění vrstvení začíná v uvědomění si, že každá část místnosti je vždy samostatným prvkem. Takže stěny, podlaha, osvětlení, bytový textil, nábytek i doplňky jsou těmi, se kterými budete pracovat a postupně je mezi sebou vzájemně vrstvit, až vytvoříte celý prostor, kterému vdechnete určité schéma – vlastní aranžmá, styl a design. Princip je v tom, že ke každému prvku přistupujete samostatně, ale snažíte se o to, aby spolu ladily a držely pohromadě. Že to zní složitě? Nebojte se. Dá se to zvládnout a ještě vás to bude bavit. 

Jak na dokonalý vzhled interiéru?  Layering! Trend ve vrstvení

Pojďme si říct, jak na to a zaměříme se na obecná doporučení a základní pravidla.

1. Stěny a barva

Vyberte si svou hlavní barvu pokoje. Pokud vybavujete místnost od základu, je to právě barva stěn, která bude nosným pilířem pro vrstvení dalších prvků. Chcete bílé stěny, šedé, nebo růžové? Nebojte se inovace. Když se pustíte do výrazného aranžmá a ústřední barvou bude třeba korálově růžová, jde o teplou barvu dodávající místnosti hloubku. Zvolte k ní proto barvu akcentní, kterou použijete na jiný prvek vybavení pokoje – tedy třeba na osvětlení, taburet, barvu sedačky nebo provedení konferenčního stolku. Můžete sladit korálově růžovou se zlatou či oranžovou, které v dané kombinaci prostor vizuálně oživí a doplňují se. Chybu neuděláte s výběrem jakékoliv pastelové kombinace, pokud do základu místnosti zvolíte teplou barvu. A podobně budete kombinovat a vrstvit podle toho, pro jakou barvu se na stěny rozhodnete. V případě bílé je to nejsnazší, tam jste omezeni snad jen svou fantazií, které se meze nekladou.

2. Podlaha

Co preferujete? Vzor, anebo hladkou čistou linii? Zde vrstvy fungují tak, že pokud například v koupelně zvolíte vzorované výrazné dlaždičky, je vaším cílem, aby vynikla právě podlaha. Ostatní vrstvy a prvky v prostoru k ní musejí být vyvážené, tudíž třeba s hladkým povrchem. A funguje to stejně i naopak. Máte hladkou, jednobarevnou podlahu? Nebojte se použít vzor pro dlaždičky na stěny.

3. Vzory

Stěny a podlaha jsou hlavní povrchy, ke kterým dál vrstvíte. Takže pokud se rozhodnete držet je v jednoduchosti a v jemných barvách, nemusíte se bát použít vzory a textury na další prvky. Uvedeme si příklad na závěsech. Jsou stěny v jedné barvě? Závěsy už můžou být výrazné s nějakým potiskem. Kouzlo prvotřídního výsledku tkví v tom, že když pro závěsy zvolíte některou z hlavních barev, kterou jste už v místnosti použili, nesejde na tom, jestli na nich použitý vzor bude světlý nebo tmavý, anebo jestli dokonce nakombinujete více vzorů a ornamentů. Princip je v tom, že je to právě barva, která vámi vytvářené designové schéma drží pohromadě, a přitom je to ale vzor, kterým tvoříte další vrstvu.

4. Záclony a závěsy

Mnoho z nás se je zdráhá vůbec použít a pro designéry je to skrytý trumf, jak prostoru vdechnout život. Kromě barvy či materiálu je ideální si hrát také s jejich délkou a motivem. Když má místnost vysoké a velké okno, vsaďte klidně na větší a dramatický potisk, který se doplní s ostatními prvky. Nesejde na tom, jestli v detailu nebo celku. Obecně potisk závěsu opět vychází hlavně z kombinace barvy stěn. Měl by obsahovat takovou barvu/barvy, které jste již použili na stěnách, nebo jsou hlavní doménou místnosti. Takže pro příklad, když máte zdi vymalované v jedné barvě, závěsy mohou být jakkoliv designově zajímavé a nemusíte se omezovat ve své kreativitě. V případě, že jste příznivci výrazného barevného aranžmá, a pokoj tento styl odráží, platí pravidlo obráceně a závěs či záclona by měly být spíše decentní, neutrální a bez potisku. Další vrstvu totiž pokoji dodáte již jiným prvkem, například volbou koberce.

5. Dekorování stěn

Zde záleží především na tom, co se vám líbí. Pokud stěny klasicky vymalujete, oživit je můžete poličkami, na které přijdou další dekorace a věci vašeho zájmu, jako jsou třeba knihy. Na stěny ale můžete použít i tapetu a tím pádem místo přídavných drobných dekoračních prvků to bude právě ona, která prostoru dodá onu vrstvu, se kterou budete dál pracovat při vybavování ostatním nábytkem a bytovými doplňky. Jestliže nechcete holé stěny, opět kromě barvy nebo tapety můžete vrstvit, a to například díky použití obrazů. Budou-li orámované, díky rámečkům vytvoříte jednotný vzhled evokující galerii. Pokud byste rádi dosáhli osobitého a exkluzivního aranžmá, nedržte se konvence a zvolte kombinaci různých barevných stylů a typů maleb. Od motivu, přes provedení, velikost až po barevnost.

6. Koberce

Jde o významný prvek, který opět při dodržení některé již použité barvy z vámi tvořeného schématu dodává celkovému vzhledu místnosti osobitý ráz. Zároveň může mít nějaký jiný vzor, atypický tvar nebo naprosto odlišný materiál a strukturu. Proč? Koberec je funkční vybavení a módní doplněk zároveň. Při sezení na sedačce poskytuje komfort a teplo pro nohy. Místnost zútulňuje a přidává jí další strukturu, která funguje jako samostatná vrstva. Díky tvaru koberce pak vyzdvihujete danou oblast, kterou chcete zvýraznit, a která se díky němu stane klidně dominantou místnosti.

7. Osvětlení

Pokud si myslíte, že stačí, aby místnost měla jedno centrální osvětlení, mýlíte se. Aby byl pokoj útulný, teplý a prostorný, je to právě vrstvení osvětlení, které pomůže. Nebojte se proto do místnosti aplikovat celou řadu typů osvětlení, které zvýrazní různé části prostoru. Využijte nástěnné lampy, závěsná svítidla, stojací i stolní lampy včetně LED osvětlení pro nábytek. Kombinujte je mezi sebou, hrajte si s různými materiály a barvami, které přidají pokoji na akcentních odstínech.

8. Textura a materiál

Rozhodli jste se pro barevný nebo spíše neutrální pokoj? Oživit ho a přidat mu další vrstvu můžete díky textuře a materiálu. Příkladem je pohovka. Jako ústřední bod místnosti ji pozvednete o level výše, jakmile ji ozdobíte polštářky nebo přes opěrky přehodíte deku. Lišit se od sebe můžou materiálem i zdobením, čímž dosáhnete rozmanitého charakteru a neotřelého dojmu celé místnosti.

9. Tvary

Prostoru dodávají hloubku a skrývají v sobě triky, jak různá místa učinit zajímavějšími. Nesejde na tom, jestli tvary použijete už v základu, myšleno na podlahu či stěny, kterou můžou zdobit různé obklady lišící se strukturou, materiálem i barvou. Anebo zda tvary začnete přidávat díky různým typům vybavení či přímo tvarem nábytku. Velmi často se používají zdánlivé protiklady, které se přitom doplňují. Takže jde třeba o kombinaci měkkých křivek na sedací soupravě a tvrdých hran na konferenčním stolku. Abstraktní formy v podobě dekorací a doplňků, spolu s lineárními detaily použitými na stěně a jeho obkladu.

10. Doplňky a dekorace

Poslední a doslova osobní vrstvou při vybavování a zařizování pokoje jsou dekorace. Díky nim se celek uzavírá a prostoru vdechujete osobní ráz. Nezapomínejte proto na vybavení jako jsou vázy, květiny, fotografie v zajímavých rámečcích, knihy, polštáře, různé upomínkové předměty a podobně. Z prostoru, který jste vytvořili, učiní váš domov.


Produkty najdete v těchto kategoriích


Produkty z článku

Závěsná lampa LA BELLE II růžová/mramor

Závěsná lampa LA BELLE II růžová/mramor

Do 5-10 dnů u vás
2 775 Kč
Koupelnová skříňka MILLIE bílá

Koupelnová skříňka MILLIE bílá

V pondělí 5.6. u vás
3 185 Kč
3-místná pohovka Sevilla 214 cm žlutá

3-místná pohovka Sevilla 214 cm žlutá

Do 3-4 týdnů
23 545 Kč
Sada tří polic VASAGLE hnědá

Sada tří polic VASAGLE hnědá

V pondělí 5.6. u vás
525 Kč
Stropní svítidlo Spota bílé

Stropní svítidlo Spota bílé

Do 5-10 dnů u vás
405 Kč
 
 

Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Další zajímavé články

4. 11. 2022

Vánoční atmosféra u Vás doma

Je tady den v roce, na který nejen děti čekají s nedočkavostí a radostí. Vůně vánočního stromku, sváteční stůl, plno lahůdek a úžasná výzdoba, ale především sváteční nálada, na kterou budete...

4. 11. 2016

Inspirujte se skandinávským stylem

Skandinávský styl nabírá v poslední době na velké oblibě. Není totiž divu. Jedná se o styl, který je moderní, avšak nikoliv přeplácaný. Tím pádem vás snad nepřestane nikdy mrzet. Skandinávský styl se...

10. 11. 2022

Vytvořte si vlastní vánoční ozdoby

Vánoce jsou skoro tady a vy ještě nemáte vymyšlené, jak bude vypadat letošní vánoční stromeček? Chcete si vytvořit něco nového a originálního, ale nevíte jak na to? Máme pro vás tipy na vlastnoručně...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

13 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 2500 Kč jde doprava na nás

97 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše