Vánoční stromeček: průvodce výběrem, péčí a ekologickou likvidací

Blíží se nejkrásnější čas v roce, kdy každý z nás hledá jedinečný vánoční stromek, který bude zdobit naše domovy a ponese atmosféru vánočního kouzla.

Jak ale vybrat ten pravý stromek? Jak se o něj postarat a nakonec ho ekologicky zlikvidovat?

V tomto článku vám přinášíme užitečné rady, které vám pomohou udělat z vánočního stromku nejen krásný dekorační prvek, ale i ekologický přínos.

Vánoční stromeček: průvodce výběrem, péčí a ekologickou likvidací

Výběr vánočního stromečku

Výběr vánočního stromečku může být rozhodujícím momentem pro vytvoření nezapomenutelné vánoční atmosféry ve vašem domě. Pokud váháte mezi živým a umělým stromečkem, zde jsou některá doporučení, která vám mohou ulehčit rozhodování.

Živý:

Je vhodný pro ty, kteří ocení autentický vzhled a vůni čerstvého jehličí. Protože živý stromeček přináší do domova přírodní krásu a výjimečnou atmosféru. Výhodou živého stromečku je také možnost volby pořídit si ho v květináči, čímž máte možnost ho po svátcích vysadit a tím podpořit ekologický přístup, anebo si ho ponechat a použít i příští rok. Volit lze i stromeček uřízlý a prodávaný na speciálních místech, který můžete po svátcích ekologicky zlikvidovat. 

Umělý:

Je pro ty, kteří hledají dlouhodobou a ekonomickou investici. Případně pro jednotlivce nebo rodiny s alergiemi, kteří by živý stromeček nesnesli. Důvodem pořízení může být také fakt, že se vám nechce uklízet jehličí anebo se o stromek starat. Výhodou umělého stromečku je snadná údržba a možnost opakovaného používání po mnoho let. Ideální je také pro ty, kdo mají omezený prostor nebo hledají bezpečnou alternativu. Dostupné jsou umělé stromky po celý rok, ale nejlepší nabídka bývá na začátku vánoční sezóny.

U nás na e-shopu můžete pořídit hned několik umělohmotných, avšak designových variant stromečků:


Produkty z článku

Další důležité rady při výběru vánočního stromečku:

  • Velikost: Měřte dostupný prostor a vyberte stromek podle svých rozměrů.
  • Bezpečnostní normy: Ujistěte se, že stromek splňuje bezpečnostní normy, zejména u umělých variant.
  • Rozpočet: Stanovte si rozpočet pro nákup stromku a dalších ozdob.
  • Tradice a vkus: Držte se rodinných tradic a vybírejte stromek podle svých preferencí.

Péče o stromeček

Jestliže preferujete živý stromeček, je nejdůležitější udržovat dostatek vody ve vánočním stojanu a umístit ho daleko od zdrojů tepla, aby nevysychal. Pravidelně kontrolujte stav stromku a případně proveďte řez na spodní části kmene.

V případě umělého vánočního stromečku není extra péče potřeba. Naopak přinese možnost ekonomické investice a snadného skladování po skončení vánoční sezóny.

Ekologická likvidace:

Jestliže jste si koupili živý stromeček v květináči, můžete ho vysadit, případně se informujte o místních recyklačních programech. Totéž platí v případě řezaného živého stromku, kde po svátcích probíhaji jejich svozy a ekologická likvidace. Nezapomeňte ho však zbavit všech ozdob a háčků! 

Umělý stromek můžete po mnoha letech používání recyklovat dle jeho druhu materiálu, nebo využít jeho části k vytvoření nových dekorací.

Nyní můžete s klidem vyrazit na výběr vánočního stromku a těšit se na sváteční atmosféru plnou radosti a pohody. Vesele Vánoce! :-)

Produktové tipy na zdobení závěrem:


Produkty z článku


Produkty z článku


Produkty najdete v těchto kategoriích


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Další zajímavé články

4. 11. 2022

Vánoční atmosféra u Vás doma

Je tady den v roce, na který nejen děti čekají s nedočkavostí a radostí. Vůně vánočního stromku, sváteční stůl, plno lahůdek a úžasná výzdoba, ale především sváteční nálada, na kterou budete...

10. 11. 2022

Vytvořte si vlastní vánoční ozdoby

Vánoce jsou skoro tady a vy ještě nemáte vymyšlené, jak bude vypadat letošní vánoční stromeček? Chcete si vytvořit něco nového a originálního, ale nevíte jak na to? Máme pro vás tipy na vlastnoručně...

19. 11. 2022

Jak si vyzdobit sváteční stůl

Prostírání vánočního stolu je už od pradávna spojeno s mnoha tradicemi a zvyky. Málokdo už dnes například obepíná stůl provazem nebo řetězem, ale stále jsou věci, bez kterých se naše štědrovečerní...

18. 12. 2022

Vánoční pohoda o svátcích

Vánoční svátky mají hluboký význam v srdcích mnohých lidí. Každý je nicméně prožívá po svém. Některé aktivity opakujeme každý rok, na některé z dětství už jsme zapomněli… Připomeňte si je s námi!...

6. 4. 2023

Jak prostřít stůl pro slavnostní hostinu?

Nejen Velikonoce jsou svátky setkávání rodin a přátel u jednoho stolu. Stolování je obecně rituálem, který má svá pravidla. Velmi často se stává, že v případě, že připravujeme větší pohoštění, natož...

7. 4. 2023

Jak podávat kávu při slavnostních příležitostech?

Káva je neodmyslitelnou tečkou skvělého oběda nebo večeře. Pokud pořádáte hostinu, měla by působit o to exkluzivněji a my vám přinášíme několik tipů, v čem můžete kávu servírovat. Jde to stylově,...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

26 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 3000 Kč jde doprava na nás

96 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše