Jak si vyzdobit sváteční stůl

Prostírání vánočního stolu je už od pradávna spojeno s mnoha tradicemi a zvyky. Málokdo už dnes například obepíná stůl provazem nebo řetězem, ale stále jsou věci, bez kterých se naše štědrovečerní tabule zkrátka neobejde. 

Jak si vyzdobit sváteční stůl

Bílá a červená s dotekem přírody

Letošní Vánoce budou patřit dvěma odstínům, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Konkrétně to bude romantická bílá a smyslná červená. Ovšem pozor, nebude se rozhodně jednat o žádné extra přeplácané až kýčovité zdobení. V posledních letech se vánoční dekorace čím dál více upínají k přírodě a ani letos tomu nebude jinak.

Tvar stolu

Pokud máte stůl podlouhlý, bude mu lépe slušet třeba běhoun, zatímco kruhový bude vyžadovat ubrus pro kulaté stoly. Mnoho stolů z hezkých materiálů může klidně zůstat bez ubrusu a postačí hezké ubrousky a další dekorace.

Vánoční prostírání

Slavnostní prostření si zaslouží látkový ubrousek, do kterého případně můžete zabalit příbory a ozdobit třeba čerstvou jehličnatou větvičkou. Při rozložení příborů dbejte na to, aby byly nachystané v pořadí chodů, ke kterým jsou určené – nejblíže k talíři patří příbory posledního chodu. Při přípravě talířů se zakládá nejprve velký na hlavní chod, na něj pak menší předkrmový.

Inspirujte se přírodou

Ozdob, které můžete použít pro zkrášlení vašeho stolu, je nespočet. Adventní věnec bude vypadat hezky uprostřed kulatého i čtvercového stolu. Pokud máte ozdobné větvičky, šišky nebo jiný přírodní materiál, určitě ho využijte. Nejlepší je sáhnout po jehličí, které tolik nepíchá. Ideální je proto borovice. Šišky mohou být v různých velikostech, čímž dosáhnete plasticity. Větvičky můžete vyskládat doprostřed stolu po celé délce a dozdobit je šiškami, šípky a sušenými pomeranči. Třešničkou na dortu budou vysoké skleněné svícny s dlouhými bílými svíčkami. Chvojí a zelené větvičky rovněž můžete dát do skleněných váz, které postavíte se skleněnými svícny doprostřed stolu. Bílé svíčky budou nádherně korespondovat s jednoduchými bílými talíři a ubrousky.

ČERSTVÉ KVĚTINY

Dekorujte stůl čerstvými květinami. Na vánoční stůl se hodí i čerstvé květiny, zkuste třeba frézie. Vánoční ozdoby a nazdobené perníčky mohou vyplnit volná místa na velkých stolech. U svíček a dalších voňavých doplňků dejte pozor na to, aby nebyly příliš aromatické a nenarušovaly vůni jídla.

SVĚTLA A SVÍČKY

Vašimi největšími pomocníky budou svíčky a svícny. Vždyť díky nim se vždycky podaří vytvořit příjemnou atmosféru. A tak nemohou chybět ani o Vánocích. Přitom nemusí být nutně na jídelním stole. Můžete je rozmístit kolem, například na poličku, kuchyňskou linku nebo okenní parapet. Máte-li k dispozici větší svíčky a svícny, můžete je dát přímo na podlahu. Jen přitom nezapomínejte na bezpečnost. Přece jen se jedná o otevřený oheň. Pokud máte doma malé děti, je jistější používat svíčky na baterie. K dostání jsou v různých designech a velikostech, takže si můžete vybrat podle potřeby, aniž byste riskovali bezpečí a zdraví svých blízkých.

 


Sdílejte článek s přáteli   Sdílet

Další zajímavé články

9. 1. 2023

Jak na moderní koupelnu

Malá místnost, která zvládá velké věci. Taková je koupelna, často opomíjená Popelka domácnosti, jejíž zařizování si rozhodně zaslouží velkou dávku pozornosti. Jak z obyčejné koupelny vykouzlit...

23. 5. 2022

Kompostujte, je to snadné

Kompostování doma může mít špatný efekt. Časté mylné představy o domácím kompostování jsou, že je příliš složité, bude to zapáchat a je to nepořádné. To může být pravda, pokud kompostujete nesprávným...

6. 4. 2023

Jak prostřít stůl pro slavnostní hostinu?

Nejen Velikonoce jsou svátky setkávání rodin a přátel u jednoho stolu. Stolování je obecně rituálem, který má svá pravidla. Velmi často se stává, že v případě, že připravujeme větší pohoštění, natož...

Snadné vrácení a reklamace

Na vrácení máte až 60 dnů

13 000 produktů

Unikátní a stylová nabídka

Doprava ZDARMA

Nad 2500 Kč jde doprava na nás

97 % spokojených zákazníků

Jejich recenze hovoří za vše